بخش چهارم از سلسله مقالات غربت یار:

امام عصر علیه السلام به خواست خداوند متعال ولی نعمت همه‌ی مخلوقات هستند و بیشترین حق را بر همه دارند ایشان فراگیرترین ،‌ پایه‌ای ترین ، فراوان‌ترین و باكیفیت‌ترین وعظیم‌ترین نعمتی هستند كه خداوند نصیب ما فرموده است . لذا باید طبیعتاً ذكری كه از ایشان به میان می آید نیز فراوان‌تر ، شدید و غلیظ‌تر و با انواع بیشتری تحقق یابد وگرنه ایشان غریب می‌مانند .

اگر نفس می‌كشیم ، اگر درد نداریم ، اگر خیر و بركت در زندگیمان می‌بینیم و احساس آسایش می‌كنیم باید حواسمان باشد كه این نعمتها از كدام وجود نشأت گرفته و از كجا این آبشار نعمت به سوی ما سرازیر گشته است .

 آیا تا به حال شده به خاطر نعمت‌هایی كه داریم و سختی‌ها و بلاهایی كه نداریم بگوییم یا صاحب الزمان از شما ممنونیم ؟

 آیا در مقابل بیمار نبودن و فرزند سالم داشتن و در شرایط مطلوب به سر بردن شكر ولی نعمتان را به جای آورده‌ایم ؟

 به راستی اگر در مقابل این همه نعمت از یادآوری و ذكر اماممان سر باز زنیم آیا به غربت او راضی نشده‌ایم و در برابر او مسؤول نیستیم ؟

 

 60.jpg

 

 امام زمان علیه السلام به این معنا از غربت نیز در محاق غریبی به سر می برند . اگر پدری كه با فرزندانش ارتباط قوی دارد و خانواده‌اش به او علاقه‌مند هستند ، به سفری طولانی برود ، به راستی چه حالتی برای آن خانواده متصور خواهد بود ؟ به هر مناسبتی در خانه از او یادی به میان می‌آید ، اهل خانه به دنبال بهانه می گردند تا خاطرات او را یادآوری كنند و جای او را خالی نمایند . هنگامی كه تماس می گیرد همه برای سخن گفتن با او مشتاقند و اگر چند وقتی خبری از او نشود به هر وسیله‌ای شده برای خبرگرفتن از او و درباره‌ی او تلاش میكنند عكس او ، وسایل او و حتی جاهایی كه در خانه یا بیرون آن حضور داشته دائماً مورد توجه خانواده‌ی اوست حالا اگر اینها بدانند كه این سفر نه یك سفر معمولی كه نوعی زندانی شدن است ، قطعاً سختی‌ها و ناملایماتی كه به دوش خواهند كشید فراوان‌تر است . طبعاً بیشتر برای پدرشان غصه می‌خورند و به همه برای خلاصی او التماس دعا می گویند و هنگامی كه با خداوند ارتباط برقرار می كنند نخستین و مهمترین خواسته‌شان آزادی پدر است . و چه بسا حاضرند از بسیاری از نیازهای دیگرشان چشم بپوشند تا پدرشان آزاد شود و شاید هم همه‌ی خواسته‌های دیگرشان یادشان برود و كانون توجهشان به خلاصی پدر معطوف شود . این همه به خاطر علاقه و پیوندی است كه میان آن خانواده و پدرشان برقرار است ، و این محبت باعث می شود گرفتاری او را تاب نیاورند ، و در یك كلام فكر و ذكرشان پدرشان شود .

 حال مگر ما ندانسته‌ایم كه امام زمان علیه السلام پدر شفیق و مونس رفیق و برادر همزاد و مادر مهرورز است ؟ و مگر نمی‌دانیم این پدر ما زندانی غیبت است و درد گمراهی و نافرمانی انسان‌ها شكنجه‌اش می‌دهد ؟

 به خود باز گردیم و ببینیم كه آیا همین حالاتی را كه طبیعتاً فرزندان یك خانواده نسبت به پدر سفر كرده‌ی خود دارند ، ما نیز دربراه ی امام زمانمان داریم ؟

 مسلماً ساده انگاری است اگر یاد كرد مختصری را كه نیمه‌ی شعبان هر سال از آن حضرت در سطح جامعه صورت می گیرد ، از میان برنده‌ی غربت ایشان بدانیم . شأن ، منزلت ، بلندایی ، عظمت و لطف و عطوفت امام عصر علیه السلام به ما آن قدر است كه اگر هر ثانیه یادآور ایشان باشیم باز هم به غربت آن عزیز پایان نداده‌ایم . چرا كه یادآوری‌های مختصر از آن حضرت مسلماً كیفیت ، و زمینه‌های چند گونه را آن گونه كه مناسب شأن ایشان است دارا نیست . پس لااقل بیاییم مایی كه داعیه‌دار محبت آن عزیز هستیم قدری از غفلت و بی‌توجهی نسبت به او به در آییم تا همان وضعیتی را كه فرزندان دور افتاده از پدری نسبت به او دارند در ما هم ایجاد شود .

 

 چه كنیم ؟

خاتمه‌ی كلام را سخنانی زیبا از مرحوم صاحب مكیال المكارم در زمینه‌ی غربت امام عصرعلیه السلام قرار می ‌دهیم به این آرزو كه خدا كند روز ظهور شرمنده از نامردی نسبت به اماممان نباشیم .

 و اگر از اهل غفلت و اعراض از آن سرور باشی . جای تاسف است. خدای عزوجل فرمود:« و هر كس از یاد من دوری كند همانا برای او زندگی تنگی خواهد بود و روز قیامت او را نابینا محشور خواهیم ساخت ..» كدام سختی و تنگی از تاریكی غفلت و نادانی بدتر است و كدام حسرت از كوری روز قیامت بزرگتر ؟ و كدامین بیم و وحشت از آن پشیمانی زشت‌تر و كوبنده‌تر است ؟ چه مصیبت بزرگ و دردناكی ! پس شتاب كن ،‌ بشتاب برای خلاصی خودت و آزادی گردنت . و این حاصل نمی‌گردد مگر با یاد مولایت ،‌تا در دنیا و آخرت دستت را بگیرد.( مكیال المكارم ،ج2 ، ص 309).